Од бугарското МНР лути за исвиркувањето на бугарската химна на вчерашниот фудбалски натпревар

 

На вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Бугарија и Македонија, беше исвиркана бугарската химна, а денеска од бугарското Министерство за надворешни работи испратија соопштение до медиумите дека се лути се за слученото.

„Говорот на омраза кон Бугарија и Бугарите од трибините на националниот стадион во Скопје е недвосмислена негација на основните вредности на современите демократски општества и е во контраст со европските принципи и норми на однесување“, велат оттаму.

27.09.2022 - 18:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега