Од 100 до 240 илјади лица во САД ќе настрадаат од коронавирусот

Белата куќа проценува дека во САД од новиот коронавирус ќе настрадаат помеѓу 100.000 и 240.000 лица, доколку се следат сегашните упатства за социјално дистанцирање.

Прогнозите беа презентирани вчера на брифинг во Белата куќа. – Ако не се воведат мерки за социјална оддалеченост во земјата, меѓу 1,5 и 2,2 милиони луѓе би умреле, изјави координаторката на работната група во Белата куќа за борба со Ковид-19, Дебора Баркс.

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика Американците да се подготват за две тешки недели и истакна дека земјата наскоро ќе го види „светлото на крајот од тунелот“.

– Сакам секој Американец да биде подготвен за тешките денови што претстојат, рече Трамп на прес-конференција во Белата куќа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.04.2020 - 18:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега