Обвинетите во „Транспортер“ осудени на вкупно 36,9 години затвор и 20 години условено

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талевски е осуден на осум години затвор за злоупотреба на службената положба во предметот „Транспортер“. Од 20-те обвинети со него, десет се осудени на вкупно 28,9 години казна затвор, а останатите десет пак добија по две години условна казна затвор која ќе се активира доколку некој од нив стори кривично дело во рок од пет години.

Судијката Добрила Кацарска денеска пред двајца обвинети и четворица адвокати ја прочита пресудата во која наведе дека обвинетите се виновни за злоупотреба на службена положба и овластување,

Предметот на јавното обвинителство кој се однесува во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу 360.000 евра го застапуваа обвинителите Љубомир лапе и Трајче Пеливанов. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 13:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега