Ново намалување на цените на нафтата

Цените на нафтата паднаа за над 10 отсто од 25 мај, кога ОПЕК, Русија и другите производители на нафта се договорија за продолжување на рокот за намалување на производството ма енергенсот. Причина за овој нов пад на цените е растот на нафтените резерви во САД, нешто што Саудиска Арабија го сака и изгледа може да го промени. Саудиска Арабија има голема рафинерија во САД и ако сака би можела да го успори извозот во земјата.

 

 

 

19.06.2017 - 09:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа