Ново истражување: Сè повеќе Руси го поддржуваат Путин

 

Според истражувањето на Серускиот центар за истражување на јавното мислење објавено денеска, нивото на доверба на руските граѓани во претседателот Владимир Путин се зголемило за 0,5 процентни поени во текот на неделата, на 81,3%.

„На прашањето за довербата во Путин, 81,3 отсто од анкетираните Руси одговориле позитивно (+0,5 процентни поени за неделата). Нивото на одобрување на активностите на претседателот на Русија беше 78,3% (+0,2 процентни поени неделно). Дадени се резултатите од истражувањето спроведено меѓу 1.600 возрасни Руси од 1 до 7 август.

Показателите за позитивни оценки за активностите на премиерот и на Владата на Руската Федерација во текот на изминатата недела се намалија на 52,6% (-0,2 процентни поени) и 52,2% (-0,6 процентни поени), соодветно.

„Михаил Мишустин има доверба од 63,1% од испитаниците (-0,5 процентни поени за недела)“ – се наведува во извештајот.

12.08.2022 - 18:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега