Новиот стадион на Тотенхем станува привремена болница

Стадиониот на лондонски Тотенхем ќе биде користен како привремена болница.

Клубот го понуди на англиските власти како помош во борбата против коронавирусот.

Претседателот на Тотенхем Даниел Леви истакна дека клубот секогаш бил посветен на заедницата и оти ќе направи сѐ што може за да помогне.

Во подрумот на стадионот се наоѓа паркиралиште за автомобили, кој сега ќе се користи за складирање храна.

Храната се испраќа до најзагрозените жители на англиската престолнина.

Стадионот на Тотенхем ќе може да смести 3.000 пациенти.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.03.2020 - 22:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега