Новинар од Индонезија стана познат на Балканот: „Навистина се викам Тито Босна, мојот татко го обожавање Јосип Броз“

Тито Босна, млад новинар од Индонезија, стана хит на Балканот откако луѓето свариле дека тоа е неговото вистинско име.

Реакциите посебно на луѓето од Босна се толку бројни, што новинарот се огласил на Твитер и објаснил како го добил името.

„Здравво, моето име е Тито Босна.Во посселдните неколку дена моето име доби големо внимание во медиумите посебно во Босна и Херцеговина. Мојот татко кој ми го дал името, бил голем обожавател на Тито. Ми го фдаде тоа име како оптимизам за Босна која за време на Југославија доживеала граѓанска војна, земја во која Тито бил премиер, а подоцна и пртеседател.

Тоа е моето објаснување за оние кои дојдоа да ме прашат директно за моето име.Благодарам многу, честитки и почит за граѓаните на Босна и Херцеговина“ напишал новинарот на Твитер.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.07.2019 - 18:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега