Нови тензии: Турски воени авиони влегле во воздушниот простор на Грција

Два турски Ф-16 влегоа во грчкиот воздушен простор без да поднесат план за летање.

Грчката агенција „АНА-МПА“ објави дека со тоа бил нарушен националниот воздушен простор, а прелетите на авионите биле над три грчки острови во рок од 14 минути.

Турските авиони биле препознаени и пресретнати од грчки воени авиони, согласно меѓународните правила, соопштија од Грција.

15.08.2022 - 17:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега