Нови снимки од спасувачката мисија: Децата во полусвесна состојба на носилки низ пештерата (видео)

Поминаа веќе два дена откако беа спасени децата и нивниот тренер откако беа заробени внатре пшовеќе од две недели.

Тие со својот тренер сега се во болница и сеуште се опоравуваат а во межуврме се појавија нови смимкиод спасувачката мисија.

За да биде успешна мисијата и децата да бидат проведени низ тесните тунели биле под лекови.

„Не им дававме анестетици, туку лекови против анкиозност, сето тоа е направено за да не бидат нервозни и да не ги фати паника“ рекол премиерот.

„Некои од децата спиеа а некои само лежеа, но сите дишеа, рекол тој.

Тие биле замотани на носилки, а нив ги следеле доктори за време на изнесување низ пештерата,долг 1 километар, истакнал комадирот.

Само тренерот бил способен да нурка и сам да излезе од пештерата.

Видеата кои ги покажа владата на Тајланд покажува како изгледала спасувачката мисија, но она што не го открија е како децата кои не знаат да пливат иту да нуркаат успејаа да поминат низ поплавените делови на пештерата.

 

 

 

12.07.2018 - 22:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега