Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија на денеска ќе ги утврди новите цени на горивата во земјава, кои ќе траат во следните седум дена.

Стандардно, секој понеделник РКЕ ги утврдува цените на дериватите, но овој пат, истите ќе бидат утврдени денеска бидејќи 12-ти октомври понеделник беше неработен ден.

Со последната одлуа дизелот поскапи за 0,5 денари, а бензинот поевтини за 1,5 денари, па во моментов горивата се точат по следните цени:

ЕУРОСУПЕР БС – 95: 59,00 (денари/литар)

ЕУРОСУПЕР БС – 98: 61,00 (денари/литар)

ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V): 50,00 (денари/литар)

Екстра лесно 1 (ЕЛ-1): 50,00 (денари/литар)

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.10.2020 - 10:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега