Нова ерупција на Етна, невидена во последните децении (ВИДЕО)

Вулканот Етна повторно еруптираше. Новите ерупции почнале на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла чад и пепел.

Како што јавува „Гардијан“, лавата што ја исфрлил Етна надминала височина од 1.500 метри.

Етна е најактивниот вулкан во Европа, а вчерашната ерупција е една од најспектакуларните неколку децении. Последната голема ерупција се случила во 1992 година.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.02.2021 - 23:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега