Нова цена на бензинот и дизелот во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика треба да ги соопшти новите цени за горивата.

Со последната промена, минатата недела, цените на ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98 се зголемија за половина денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство останаа непроменети.

Со тоа, од полноќ ЕУРОСУПЕР 95 се продава по цена од 67 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 по цена од 69 ден/лит.

Според одлуката на Регулаторната комисија, дизелот и понатаму се продава по цена од 62 ден/лит, а малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 50,50 ден/лит.

Цената на мазутот се намали за 0,122 ден/кг и се продава по цена од 32,832 ден/кг.

Зголемувањето на бензините, како што се наведува во одлуката на Регулаторната комисија, се должеше на покачувањето на цената на нафтнените деривати на светските пазари во изминатиот седумдневен период. 

Останува утре да видиме дали не очекува ново покачување на цените.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.11.2019 - 08:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега