Нов скок на цените на нафтата на светската берза

Нафтата на светската берза до 16.22 часот скокна за 3.04 долари, односно се продаваше за 110.05 долари за барел, додека американската нафта се зголеми за 3.17 долари и чини 109.3 долари за барел.

Дел од членките на ЕУ најавија дека унијата можеби ќе треба да го одложи предложеното нафтено ембарго доколу Унгарија не се согласи и не прифати забрана за купување на руска нафта.

Со ова расте и загриженоста кај граѓаните кои мора да плаќаат поскапо.

13.05.2022 - 17:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега