Нов бран врнежи и грмежи во Македонија - метеоролозите со детали

Под влијание на нов изразен влажен воздушен бран за време на викендот и тоа особено во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела како и во недела се очекуваат нови поинтензивни врнежи од дожд ( локално над 30 л/м2). Секако се очекува и локален развој на нестабилна облачност проследена со обилен пороен дожд, електрични празнења, засилен до силен ветер како и со услови за појава на град, токму поради оваа ситуација граѓаните да бидат внимателни, а поради поинтензивните врнежи можни се и локални поплавувања, информира метеорологот Славчо Попоски

Влијанието на посвежата воздушна маса од север понатаму кај нас ќе придонесе за подпросечни температури на воздухот за овој дел од годината па така истите на повеќе места ќе останат под 30 степени, а наутро најниските температури понекаде се очекува да се спуштат и под 10 степени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.07.2019 - 18:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега