Еве што велат податоците на МОСТ

Граѓанската асоцијација МОСТ денешното гласање го следеше со 1.712 набљудувачи, кои покрија над 50% од избирачките места на територијата на Р. Македонија, односно 50% од гласачките места во рамките на секоја општина.

Врз основа на податоците добиени од ПВТ програмата за паралелно пребројување на гласовите одѕивот на гласачките места на претседателските бил 54,35%. Процентот на неважечки ливчиња е 3,6%. Од важечките ливчиња, за гласовите за кандидатите за претседател добиени се следните резултати:

 

Ѓорге Иванов – 57,2%

 

Стево Пендаровски – 42,8%

Одѕивот на парламентарните избори по изборни единици е следен:

 

ИЕ 1 – 65,45%

 

ИЕ 2 – 60,87%

ИЕ 3 – 70,51%

ИЕ 4 – 73,04%

ИЕ 5 – 61,28%

ИЕ 6 – 50,31%

Според обработените податоци од ПВТ примерокот, со можност за грешка од +/- 2%, распоредот на мандати е следен:

 

 

Изборна единица 1

 

Коалиција ВМРО ДПМНЕ - 9

Коалиција СДСМ - 7

ДУИ - 3

ДПА - 1

 

Изборна единица 2

 

Коалиција ВМРО ДПМНЕ - 10

Коалиција СДСМ - 5

ДУИ - 4

ДПА - 1

 

Изборна единица 3

 

Коалиција ВМРО ДПМНЕ - 13

Коалиција СДСМ - 7

 

Изборна единица 4

 

Коалиција ВМРО ДПМНЕ - 12

Коалиција СДСМ - 8

 

Изборна единица 5

 

Коалиција ВМРО ДПМНЕ - 12

Коалиција СДСМ - 6

ДУИ - 2

27.04.2014 - 23:13
Фото: 
МИА

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега