ДОМ: Изборите мирни, фер и демократски

Партијата ДОМ оценува дека денешните избори минаа во фер и демократска атмосфера.

- Ова го кажуваме врз основа на сите податоци што ги добивме од терен и од медиумите, пред се од изјавите на набљудувачите. Сметаме дека токму вакви избори и требаат на Македонија во еден европски манир, мирно демократски да може секој да ја изрази својата волја, изјави вечерва на прес-конференција претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска.

Она што е важно, според неа, е дека резултатите какви и да бидат, за кого поволни, за кого помалку поволни, сите ние како политички субјекти треба да ги прифатиме зашто секако тие ќе бидат израз на волјата на граѓаните.

- Она што е важно за Македонија сега е на еден мирен демократски начин да се формира влада која што ќе се зафати со работите што стојат пред Македонија, на внатрешен план меѓутоа и на надворешен план во поглед на евроатлантските интеграции, изјави Поповска. 

27.04.2014 - 20:55
Фото: 
Денешен

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега