Зголемен одѕивот на гласачите во Дебар

Во попладневните часови зголемена е излезеноста на гласачите во општина Дебар на денешниот изборен ден кој минува во фер и демократска атмосфера.

- До 17 часот во општина Дебар одѕивот на гласачите за претседателските избори изнесува 18,72 отсто од вкупно запишаните 17.272 лица, додека за парламентарните избори тој процент е повисок и изнесува над 37 отсто од вкупо запишаните 16.886 гласачи. Изборниот процес минува мирно и се надеваме дека така ќе биде до крајот, изјави Али Реџа, секретар на Општинската изборна комисија.

Тој посочи дека одѕивот на гласачите за претседателските избори споредено со првиот круг е за над пет осто повисок.

- На 13 април до 17 часот излезеноста беше 13,41 отсто, рече Реџа.

Што се оденсува до недостигот на еден лист од избирачкиот список во едно избирачко место тој нагласи дека тоа веднаш било надминато и оти е пропуст на печатачот на избирачкиот список.

27.04.2014 - 18:00
Фото: 
Денешен

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега