Затворена скопската Зоолошка градина

Скопската Зоолошка градина денеска е затворена за посетители, откако почина 3 годишната жирафа Орка, пишува Точка.

Сеуште не се познати причини за смртта на Орка. Вработените на Зоолшката велат дека причините ќе ги дознаеме за 7 до 10 дена, кога ќе ги добијат резултатите од испитувањата.

Од Зоолошката велат смртта на жирафата ги изненадила, бидејќи таа не покажувала никакви знаци на болест или некои други здравс твени проблеми.

Орка беше донација од групацијата „Орка Холдинг“ и фондацијата „Илија Камчев“. Таа пристигна во септември 2012 година, кога беше одбележан нејзиниот втор роденден.

Според информациите на Точка,во скопската Зоолошка се донесени три нови млади жирафи. Тие се здрави и наскоро ќе и бидат прикажани на јавноста.

24.01.2014 - 15:25
Фото: 
Курир

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега