Србија ги призна косовските лични карти?

Како што објави порталот  „Алебу“, Белград официјално одобри  косовските граѓани слободно да се движат во Србија само со биометриски лични карти.

Оваа  одлука на  Белград дошла откако српските власти се соочиле со притисок од Брисел по приговорите на Косово дека Србија не го почитува постигнатиот договорот за слободно движење.

- Од девети декември, кога косовското Минитерство за внатрешни работи почна да издава биометриски лични карти, српската гранична полиција го игнорише овој документ, враќајќи назад многу косовски граѓани кои сакаа да влезат на српска територија со новите лични карти, наведува „Албеу“.

Ова пак косовската Влада го оцени како кршење на Договорот за слободно движење, поради што неколку дена во континуиткако што потврдил висок владин функционер во Приштина за порталот, му биле посочени конкретни примери на Брисел, кој потоа извршил притисок врз Србија

27.12.2013 - 09:38

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега