ВИДЕО: Граѓанска војна во Украина - заземен парламентот, ранети 100 полицајци!

Во Украина владее граѓанска војна. 350.000 демонстранти во борбата за слобда тргнаа со багерии и коктели, железни палки на кордонот полицајци. Голем број од ранетите се специјалците, но межу нив има и демонстранти. 

Демонстрантите на чело со Виталиј Кличко упаднаа во седиштето на градоначалникот на Киев, а водачот на украинските националисти Олех Тјахнибох со своите следбеници ја завзеде зградата. Началнкикот на киевската полиција Валериј Корјак поднесе оставка поради користење на прекумерна сила од страна на полицијата која ги тепаше демонстрантите. Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ не сака да отстапи од чело на земјата, а беа завземени сите владини згради. Граѓаните стравууват од поголемо крвопролевање, а целата оваа ситуација потсетува на Портокаловата револуција. 

Претседателот Јануковиќ побегна од резуденцијата, а министрите му поднесуваат оставка. Премиерот Мукола Азаров во целата оваа игра ќе мине „недопрен“ затоа што пред граѓаните постојано инсистира на соработка со ЕУ, за разлика од Јануковиќ кој одби да соработува. 

Азаров истакна: Ние не сакаме да бидеме воено поле меѓу ЕУ и Русија, сакаме добри односи и со двете!“.

 

23.12.2013 - 09:15

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега