Претставување на новиот кум и здравичар за Бадник

 

Одборот за традиционалната прослава на Бадник денеска ќе ги претстави кумот и здравичарот на годинашните 22. бадникарски свечености.

Главната манифестација се одржува на 6 јануари во пресрет на Бадник и Христовото раѓање Божик, на платото пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“. Манифестацијата ќе заврши со примопредавањето на Бадниковиот ќуп од стариот на новиот кум.

12.12.2013 - 09:28

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега