ФОТО: Виртуелно девојче идентификува повеќе од илјада педофили

Со ова виртуелно девојче кое создадено од невладината организација „Terre des Hommes“ се обиделе да контактираат повеќе од десетици илјади педофили.

Педофилите сакале да го гледаат ова девојче како изведува некои секс пози. Тие не биле свесни дека преку ова девојче ја олеснува нивната идентификација.

Биле идентификувани повеќе од илјада педофили во 65 земји. Нивните податоци биле дадени на Интерпол.

„Со оглед на тоа што целата работа се одвиваше на интернет, тие мислат дека никој не ги следи, така што беше многу лесно да им се влезе во трага, а со повеќе средства можевме да ги идентификуваме сите десет илјади педофили“, смета Ханс Гајт од организацијата.

 

06.11.2013 - 10:56

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега