ВИДЕО: Што се крие на 750 метри длабочина во морето?

 

 

 

Експедиција на Би-Би-Си нурна 750 метри во длабочината на морето. Со подморницата екипата налета на труп од кит, од кој се хранеа неколку огромни ајкули, долги по околу шест метри.

 

Ајкулите најпрво почнаа да се напаѓаат меѓусебно во обид да се нахранат, а потоа и да ја туркаат подморницата, веројатно мислејќи дека е конкуренција. Во еден момент, член на екпедицијата вели дека иако подморницата е доволно сила, сепак чувствува страв. Кога ајкулите сфатија дека подморницата е безопасна за нивниот оброк продолжија да јадат.

 

What do you do when three 6-metre-long sharks think you're trying to steal their dinner? #BluePlanet2 #EarthOnLocation

Posted by BBC Earth on Thursday, 28 May 2020

30.05.2020 - 15:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега