Можеби не доби Нобелова но доби прием во Бакингемската палата - Малала на средба со кралицата Елизабета

Можеби не доби Нобелова награда за мир но доби прием во Бакингемската палата во Лондон. Малала која е позната како борец за образование на пакистанските девојчиња денеска ќе се сретне со британската кралица Елизабета.

Таа ја освои наградата за човекови права Сахаров и беше застрелана од талибанците во глава поради нејзините активности, Малала успеа да преживее по што се лекуваше во Велика Британија.

Но талибанците не се откажуваат и ветија дека ќе ја убијат.

 

18.10.2013 - 09:59

најчитано сега