Група рудари затрупани во урнатините по силниот земјотрес во Перу

По силниот земјотрес кој го погоди Перу, група рудари останале затрупани во урнатините. Властите веднаш започнале операција за спасување на рударите.

Официјални претставници од јужната провинција Арекипа соопштија дека имаат информации за смртта на неколку лица по уривањата во импровизираните рудници за бакар, кои во повеќето случаи функционираат незаконски.

Инаку, синоќа земјотресот кој го погоди јужниот дел на Перу беше со интензитет од 7 степени според Рихтеровата скала.

 

26.09.2013 - 10:20
Фото: 
А1.он

најчитано сега