Завршија консултациите на Ахмети со потпретседателите на ДУИ за формирање на новата Влада

Претседателот на ДУИ Али Ахмети попладнево во партиското седиште во тетовска Мала Речица  имаше повеќечасовен состанок со четворицата партиски потпретседатели  Теута Арифи, Невзат Бејта, Иџет Меџити и Садула Дураку.

Состанокот е дел од серијата консултации со разни нивоа и форуми во партијата за позиционирањето на ДУИ во преговорите за состав на новата влада на Македонија. Ова вечерва го потврди портпаролот на ДУИ Бујар Османи.

- Се уште немаме донесено конкретна одлука, се уште ги анализираме сите опции што се поставени на маса, сите аргументи за и против. Знаеме за одлуката и важноста на оваа одлука, состојбата е деликатна, знаеме дека роковите се кратки, меѓутоа една конечна одлука немаме се уште и ќе продолжиме и во текот на утрешниот ден со овој тип на консултации. За секоја од опциите има аргументи што се ставени на маса и сите во текот на овие денови сме ги образложиле опширно. Се анализираат последиците на секоја од тие опции и, пред се, ни е интересот на граѓаните и на државата, изјави Османи.

Портпаролот на ДУИ посочи дека денеска немало седница на Централното претседателство на ДУИ и оти овој вид консултативни состаноци во ДУИ ќе продолжи и утре.

- Денеска немаше состанок на Централното претседателство, туку состанок на претседателот Ахмети со потпретседателите и со други членови на претседателството, на кој конкретно се анализираше аргумент по аргумент. Централното претседателство ќе се свика кога ќе сметаме дека сепак има некои предлози за конечни одлуки и тогаш ќе ги поставиме на претседателство. Ние сме свесни за роковите и посакуваме што побрзо да се најде едно решение за да може да постигнеме политичка стабилност. Меѓутоа не можеме да кажаме и сметам дека првично е одлуката да биде добра, отколку да биде навремена, рече Османи

 
 
27.01.2017 - 19:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега