Русија Денес: Стоп Операција Сорос - движење кое почнува од Македонија

Нова иницијатива насловена Стоп Операција Сорос, насочена кон спротивставување на влијанието на американскиот милијардер Џорџ Сорос започна во Македонија, пренесува влијателната медиумска куќа, Русија Денес.

На прес конференција во вторникот, основачите ги повикаа сите слободоумни граѓани, без разлика на етникумот или религијата да им се приклучат во борбата против едноумието во граѓанскиот сектор, која е под влијание на Џорџ Сорос.

Движењето, пренесува Русија Денес, ќе биде насочено кон демаскирањето на активностите на НВО финансирани до Сорос.

Фондацијата Отворено Општество, чиј основач е Унгарецот Џорџ Сорос, пишува Русија Денес, поврзана е со политички и насилни активности како оние во Украина за време на Мајдан.

Во 2015 година, руските власти го протераа Сорос и неговата фондација од државата, под назнака дека се закана за националната безбедност.

 
 
20.01.2017 - 14:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега