Утре е Ѓурѓовден- не треба да спиете преку ден

Утре е Ѓурѓовден и Македонската православна црква и верниците утре ја слават славата на Свети Ѓорѓи.

gurgovden

Се верува дека на Ѓурѓовден треба да се стане порано и не треба да се спие преку ден. Ако тоа го сторите ризикувате да ве боли глава цела година.

На легендата за Свети Ѓорѓи и претходи приказната за неговиот живот.

Тој е роден во Кападокија, во богато и угледно христијанско семејство. Кога неговиот татко загинал, со мајка му се преселил во Палестина каде што стекнал одлично знаење.

 
 
05.05.2016 - 23:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега