Објавен нов оглас за вработување во АРМ

Министерството за одбрана на Република Македонија ги информира граѓаните на Република Македонија дека денеска е објавен новиот оглас за професионални војници во АРМ.

Процесот на селекција ќе се одвива во рамки на максимална транспарентност во процесот кој вклучува писмено тестирање (општообразовен тест и психолошки тест), проверка на физичката способност, интервју и здравствени прегледи од страна на посебни комисии формирани од Министерството за одбрана. Целта на сите тестови е да се продолжи со традиционалното ангажирање на најдобрите кандидати за професионални војници со развиени психофизички способности и високи морални и етички стандарди.

Ги повикуваме сите млади луѓе кои се убедени дека можат да ги исполнат обврските во една од најугледните институции во Република Македонија и кои сакаат да придонесат кон безбедноста на својата татковина во заштита на нејзиниот територијален суверенитет, да се пријават на јавниот оглас за професионални војници кој е објавен во дневните весници во Република Македонија и на веб- страницата на Министерството за одбрана, www.morm.gov.mk, велат од Министерството за одбрана.

Минатата 2015 година се заокружи процесот на прием на 250 професионални војници во служба на Армијата на Република Македонија.

 
 
05.02.2016 - 10:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега