Од понеделник ќе започне екстерното тестирање на средношколците

- Во средните училишта од понеделник до петок идната недела (25-ти до 29 јануари 2016)  ќе се спроведе екстерно тестирање на учениците во завршните години во средно образование.

Според податоците на Државниот испитен центар (ДИЦ), за тестирањето се пријавени 19.931 матурант кои ќе полагаат тестови од два предмета. Распоредот со датумите за двете полагања учениците го знаат од 18 јануари, но по кои предмети ќе бидат тестирани ќе знаат три дена пред денот на полагањето на конкретниот предмет. Така што денеска се објавени  предметите за учениците кои ќе бидат тестирани во понеделник.

- Распоредите се објавени во секое училиште, тие имаат пристап, од наша страна ги добија тие распореди и потоа можат да ги симнат од апликацијата и да ги објават во училиштето. Прелиминарните резултати планираме да ги објавиме на 8 февруари.  Од 8 до 10 февруари ќе трае поднесувањето приговори. На учениците што нема да поднесат приговор, првиот резултат ќе им биде конечен, а за останатите кои ќе поднесат, по разгледување на приговорот резултатот ќе биде објавен на 12 февруари, изјави директорката на ДИЦ Мируше Ахмети, која на матурантите им посака успех и добри резултати на претстојните тестирања.

За матурантите се опфатени 1.662 предмети. ДИЦ пред Нова година во отворен базен ги објави прашањата по сите предмети (за сите насоки на гимназиско, стручно и уметничко образование). До 8 јануари траеше можноста да се напише коментар, односно да се пријават грешки во прашањата. Од 306 поднесени коментари, 242 биле прифатени, 38 не биле и 25 биле нелогични.

 
 
22.01.2016 - 15:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа