Охриѓанка си купувала бурек со фалц пари

Дваесетгодишната охриѓанка Е.М. доби кривична пријава од СВР Охрид поради основано сомнение дека сторила четири кривични дела „фалсификување пари“.

Како што соопшти МВР, пријавената, во периодот од 28 април до 17 мај годинава, со цел да се стекне со противправна имотна корист, на подрачјето на Охрид пуштила во промет четири лажни банкноти од по 500 денари со ист сериски број. Иако знаела дека банкнотите се фалсификувани односно дека се лажни пари Е.М. две од банкнотите пуштила во промет во продавница во населбата Пештани, а по една во ноќен клуб и бурекџилница во Охрид и на тој начин, се стекнала со противправна имотна корист од 2.000 денари.

На 14 мај годинава околу 21,45 часот, пријавената од вработениот во продавницата во Пештани побарала двете банкноти од по 500 денари да и бидат заменети за една од 1.000 денари. Продавачот кој ја извршил услугата подоцна забележал дека двете банкноти имаат сомнителен квалитет и дека имаат ист сериски број.

Фалсификуваните пари се одземени и испратени на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје.

 

 

Оцени ја веста

20.08.2015 - 14:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега