Најстарата држава во светот ја призна независноста на Косово

Египет е стотата држава која ја признала независноста на Косово, соопшти египетската Влада.

– Најстарата држава во светот Египет официјално ја призна најмладата држава во Европа – Косово, напиша на Твитер синоќа косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај.

Државата досега ја признаа и 22 држави од вкупно 27 во ЕУ.

ФОТО: Журнал

најчитано сега