Детали за бомбата која експлодираше пред седишето на ДУИ во Тетово

Кратер со димензии 30 сантиметри во пречник и 10-ина сантиметри во длабочина е единствената последица од детонацијата на засега непозната експлозивна направа што синоќа околу 21 часот и 45 минути се случила на ул. „170“ пред влезот во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица, потврди портпаролот на СВР-Тетово Марјан Јосифовски.

Според неговите информации, од детонацијата нема никакви други оштетувања на објекти или предмети, ниту некој е повреден.

Екипи на СВР Тетово и јавен обвинител уште синоќа пронашле и подигнале траги за вештачење и се работи на утврдување на видот на експлозивната направа, како и на идентитетот и мотивот на можниот/ можните сторител/и.

Според засега неофицијални информации, експлозивната направа била активирана со фрлање, а во моментот на експлозијата во портирницата од седиштето на ДУИ имало едно лице кое не е повредено. 

 

 

Оцени ја веста

04.05.2015 - 10:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега