Семејството на прилепскиот градоначалник маскирано во Индијци

Прилепскиот градоначалник Марјан Ристески заедно со фамилијата за вчерашниот  празник ја одбраа маската Индијци. Истата е поврзана со духот на традиционална Индија. Дамите облечени во сари се дел од илјадниците локални стилови и техники од кои се добива квалитетното сари.

Маската претставува симболика на националната носија на Индијските богати фамилии и владетели.
Градоначалникот Марјан Ристески заедно со својата фамилија на сите православни христијани им го честита празникот Велики поклади – Прочка, посакувајќи многу здравје, среќа и бериќет.

 

 

Оцени ја веста

23.02.2015 - 10:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега