Студот конечно ќе попушти - викенд временска прогноза

Викендов се очекува значителен пораст на температурите, што ќе услови снежната покривка да се топи. Утре во североисточните делови, вклучувајќи го и скопското подрачје, ќе има услови за појава на слаб дожд, но во најголем дел од земјава ќе се задржи суво со умерена до значителна облачност. Во недела ќе биде сончево со мала до умерена облачност и релативно топло со дневна температура меѓу 7 и 15 степени.

Во недела кон крајот на денот ќе потпаднеме под влијание на нов влажен бран, кој ќе предизвика најпрво врнежи од дожд, а овие врнежи во понеделник на повеќето места ќе преминуваат во врнежи од снег, проследени со засилен северен ветер и нагло опаѓање на температурата. Се очекува формирање нова снежна покривка, особено на планините во западните делови.

Од вторник повторно следува стабилизација на времето.

 

 

Оцени ја веста

09.01.2015 - 09:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега