Нови детали за смртта на Борис Трајковски на National Geografic и Ал Џезира

Конечниот извештај со сите заклучоци ќе бидат доставени до македонските и босанските власти до крајот на месецот.Во истрагата се утврдени нови детали кои до сега случајно или не биле изоставени во првиот извештај и за кои јавноста не била информирана.   Истрагата за падот на владиниот кингер во кој загина македонскиот претседател Борис Трајковски е завршена, направени се сите анализи, а конечниот извештај со сите заклучоци ќе бидат доставени до македонските и босанските власти до крајот на месецот, дознава Република.

 

Тогаш доказите за новите наоди ќе ги дознае и целата јавност. Во истрагата се утврдени нови детали кои до сега случајно или не биле изоставени во првиот извештај и за кои јавноста не била информирана.   Новиот извештај на тимот со кој раководи босанскиот експерт Омер Кулиќ сигурно ќе фрли ново светло на начинот на кој загинал претседателот и за потрагата по авионот, велат упатени. За несреќата во моментот се снимаат и два документарни филмови.   Реконструкција на несреќата базирана на извештајот на Омер Кулиќ прави глобалната мрежа National Geografic, а во документарецот на регионалната телевизија Ал Џезеира Балкан што го работи продукцијата Револушн од Скопје, покрај освртот на политичката кариера, ќе бидат обработени многу нови детали за падот на кингерот и за потрагата.

01.09.2014 - 21:20
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа