6.016 слободни работни места само во вториот квартал за 2014

Во Македонија во вториот квартал годинава имало 6.016 слободни работни места, објави денеска Државниот завод за статистика.

Најголем број слободни работни места, 1.629, има во групата занимања ракувачи и составувачи на машини и постројки.

Вардарскиот регион има највисока стапка на слободни работни места, која изнесува 2.06 проценти.

Деловните субјекти со број на вработени од 3 до 9 имаат највисока стапка на слободни работни места од 1,73 проценти.

01.09.2014 - 14:49
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега