Епидемија на најсмртната болест која ја познава историјата

Бројот на мртви како последица на вирусот ебола во Гвинеја, Либерија и Сиера Леонеу во понеделникот се згоелмила за уште 467 од вкупно досега регистрираните 759 случаи на заразени од оваа болест, пренесоа од Светската здравствена организација.

Епидемијата на оваа смртоносна болест е најголема со стапка на смртност досега, а според податоците на СЗО, кои претходно беа објавени, во периодот до 23 јуни умреле 399 луѓе од 635 случаи.

Причината за растот од 17% на смртност, е зголемениот број на заразени за 20% за само недела дена, што само алармираше за итен вонреден состанок на 11 западноафрикански министри за здравство во Акра во Гана во средата и четвртокот со цел да се направат координирани регионални акции.

Во план е собирање на телата на жртвите во склоп со праксата во густо населените места како што се Гвинеја и Либерија.

02.07.2014 - 18:55
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега