Струјата поскапа за 3,5% - ЕВН, ЕЛЕМ и МЕПСО барале повеќе

Од утре сметките на електрична енергија повисоки за 3,47 проценти. Новата цена според регулаторната комисија за енергетика ќе важи до 1 јули следната година. За домаќинствата со еднотарифно броило, киловат ќе изнесува 4,48 денари додека оние со двотарифни ќе плаќаат по 2,8 за евтина и 5,59 денари за скапа струја. За прв пат ангажираната моќност од 33 отсто е пресметана како составен дел од потрошената електрична енергија.

Петров смета дека либерализацијата за граѓаните ќе стартува од 1 јануари 2015 година. Новата повисока цена во преостанатите 6 месеци ќе важи само за домаќинства што нема да изберат нов снабдувач со електрична енергија и ќе бидат третирани како потрошувачи во краен случај.

Трите енергетски компании ЕВН, МЕПСО и ЕЛЕМ, поради инвестиции доставиле барања за повисоко зголемување но според регулаторот и со новата корекција ќе имаат загарантират профит од 8 проценти од вкупно наплатената струја.

Од ЕВН велат дека дибиеното зголемување од 1,29 проценти не е доволно и ќе бидат принудени да ги намалат планираните инвестиции бидејќи финансиската состојба нема да им дозволи истите да ги реализираат.

30.06.2014 - 22:32
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега