Ниту Германците не останаа имуни на корона-кризата: За првпат после 14 години пад на платите

За првпат од 2007-та година, минатата година платите во Германија паднале, соопшти тамошниот статистички завод.

Ниту Германците, чија економија во последните децении важи за најстабилна во Европа не останаа имунина економските последици од пандемијата од Ковид-19.

Вклучувајќи ги и вонредните исплати, бруто платите паднале во просек од 0,6% во однос на 2019 година.

Истовремено потрушвачките цени паднале за 0,5%. Па така на вработените реално имаат за околу 1% помалку мали примања од 2019 година.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.02.2021 - 18:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега