Николовска: Заев да одговори што разговарал со Катица Јанева на средбата во Премиерската вила

Поради оправдани или неоправдани причини не ни беше дозволено снимање малку погоре, но позади мене се наоѓа Премиерската Вила каде Зоран Заев тајно се среќавал со Катица Јанева откако беше обвинета за Рекет. Заев не негира дека имало средби токму овде, а она што останува непознато е за што разговарале Катица и Заев, обвинува Ружица Николовска од ВМРО-ДПМНЕ.

-Отворениот сомнеж кажува дека Зоран Заев е главата на криминалниот октопод и тоа го покажуваат и доказите во случајот „Рекет“ презентирани пред судот. Јавно, во судница, пред очите на целата македонска јавност беа презентирани докази каде што јасно се гледа дека Катица Јанева одела на средба во една од државните вили на Водно, односно во Премиерската Вила, бидејќи претседателот Пендаровски прв демантираше дека се сретнал со Јанева. Од доказите во судот јасно можеше да се заклучи дека Катица Јанева одела на средба кај Зоран Заев, додека неговиот брат во присуство на адвокат седел со сега осуден за рекет. Треба јавно да се каже за што разговарале Катица и Заев, кој друг бил присутен на состанокот и што било договорено на истиот? Ова е прашање кое ги интересира граѓаните, истакна таа.

Николовска оценува дека граѓаните веќе ја знаат инволвираноста на Заев во „Рекет“, а сега треба само да им ги објасни неговите дејствија.

-Дополнително, Зоран Заев ја потврди автентичноста на снимката презентирана во Собрание, каде што потврдува дека го помагал Боки 13 и 1ТВ и знаел за криминалните шеми на Бојан Јовановски. Зоран Заев откако ја потврди снимката поминаа веќе и 24 часа, а обвинителството се уште го нема повикано Заев на распит, да даде исказ, што значи дека свесно стануваат соучесници. Ги охрабруваме уште денеска да се престрашат Русковска и Јовевски и да го викнат нивниот шеф, Зоран Заев и да не стануваат соучесници во рекетирањето. Јавноста заслужува одговори, а Заеви треба да сносат одговорност. Правдата ќе дојде по 12 април и сите кои се огрешиле пред законот ќе одговараат, порача таа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.02.2020 - 12:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега