Николоски: Ова е влада на стари ликови кои водат исти ресори

„Ќе започнам онаму каде што заврши мандатарот Ковачевски, кога рече дека Владата на Заев ја придвижила Македонија напред. Тоа 'придвижување' беше казнето на локалните избори, а тоа 'придвижување“ значи корупција која цвета во секој сектор, кое значи национално понижување, на кризи, економско тонење, а единствениот излез се брзи избори“, оцени пратеникот и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната седница за избор на нова Влада.

Според Николоски, локалните избори донесоа суштински и јасен пораз за СДСМ и дека затоа, како што нагласи, Зоран Заев поднесе оставка.

„Пораката и на оваа седница е дека е потребно соочување со народот преку парламентарни избори. Без избори нема Влада со целосен политички легитимитет. Ова е влада на стари ликови кои водат исти ресори, оваа влада не може да донесе различна и добра политика. Соочени сме со истите политики и исти ставови“, нагласи Николоски.

15.01.2022 - 12:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега