Незапаметен удар: Хакер открил и објавил повеќе од 500.000 лозинки

Засега непознат хакер на „Дарк Веб“ објавил листа со лозинки на преку 500.000 сервери, рутери и паметни уреди.

Листата објавена на популарниот форум за хакирање, вклучува IP адреси, кориснички имиња и лозинки.

Останува нејасно колку податоците се веродостојни, бидејќи сите списоци датираат измеѓу октомври и ноември, 2019-та година.

Меѓутоа, експертите предупредуваат дека, дури и IP адресите и лозинките да се ажурирани или променети, добро обучените хакери и понатаму можат да ја искористат сличната „ранливост“ на другите уреди групирани на ист ISP.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.01.2020 - 21:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега