Невреме и голем студ ширум светот - загинаа 12 лица

Зимското невреме ширум Европа продолжи и денеска со тешки последици, а во последните седум дена во несреќи поврзани со невремето загинале 12 луѓе.

Стотици луѓе во алпските области се отсечени од светот, постојано се одложуваат и откажуваат летови, а секојдневно се зголемуваат и ризиците од смртоносни лавини на планините.

Во Норвешка поради лошата видливост и обилните снежни врнежи откажани се обидите да се пронајдат телата на четворица скијачи кои загинаа под лавина широка 300 метри во близина на северниот град Тромс.

Во Австрија стотици луѓе се отсечени од светот во своите домови поради блокирани патишта, а во некои региони прекинато е и снабдувањето со струја откако паднал далекувод под тежина од снег.

Училиштата во некои австриски региони денеска се затворени втор ден по ред, а на сопствениците на куќите им е советувано да го отстранат снегот од крововите откако се урнаа неколку куќи.

Вкупно 11 германски планинари вчера се спасени од нивниот планинарски дом во близина на Салзбург, откако во петокот биле оковани од снег и останале без струја и храна.

Останатите луѓе загинале под лавини во Швајцарија, Австрија и Германија, а властите предупредија дека со континуираните врнежи снег се зголемува и ризикот од нови лавини.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.01.2019 - 18:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега