Неверојатна судбина на 17- годишна девојка: Не смее да се омажи, ниту да има деца додека не оди на Марс (видео)

 

Додека луѓето само сонуваат да одат на Месечината или на Марс, оваа девојка има можност да го исполни сонот.

Имено Алис Карсон има 17 години а веќе се обучува да стане астронаут.

Нејзиниот сон е да стане прв човек кој стапнал на Марс, а тоа е планирано за 2033 година.Таа е прва личност која го завршила НАСА пасош програмот за заминување во сите 14 центри на НАСА за посетители, но и прва која сипломирала на академијата со што добила и сертификат за оди во веселената.

Освн обуката за астронаут успеала да ги заврши и школските обврски и тоа на 4 јазици, англиски, кинески, француски и шпански.

„Најголем предизвик е времето, се да завршите на време, и тоа додека паралелно учите и средно, межутоа засега се добро оди, рекла Алисон.

Алиса е свесна дека нема право да се омажи или да основа семејство, но разбира дека тоа е потребно за да ја исполни својата цел и сон.

Покрај студиите и обврските таа е и јавен говорник и сака да ги заинтересира луѓето за вселената.

 

 

 

13.07.2018 - 08:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа