Немате јајца во фрижидерот а вече сте почнале да правите колач?- Ова ќе биде совршена замена

Сигурно ви се случило да почнете да правите нешто и да сфатите дека немте јајца, а не можете да одите до маркет или е веќе доцна. Сепак постои замена за јајцата и еве што може да направите:

Ако имате дома пире од компири, четвртина шоља пире е замена за едно јајце.

Ако сакате да направите колац и немате јајца, користете маслиново , по можност екстра вирџин маслоновото масло.

Наместо јајце може да користите и густин, тоа е одлично сретство за сврзување на сотојките. Четврт супена лажица густин помешана со 4 лажици вода, заменуваат две јајца.

Светските кувари препорачуваат четврт шоља изгмечена банана, која е доволна за замена на едно јајце.

 

 

 

05.02.2018 - 17:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа