Некои го фалат, а многумина го критикуваат: Новаќ Ѓоковиќ се откажал од 1 милион долари

Српскиот ас Новак Ѓоковиќ го освои Австралија опен по деветти пат во кариерата во Мелбурн во неделата, бидејќи во финалето беше убедлив против Русинот Данило Медведев (3: 0). Првиот светски рекет на тој начин стигна до својата 18-та Гренд слем титула!

Пофалбите доаѓаат од целиот свет, сепак има и такви кои повторно најдоа причини да критикуваат. .

„Хејтерските“ коментари доаѓаат на сметка на гестот на Новак.

Имено, директорот на турнирот во Мелбурн, Крег Тил, откри дека Ѓоковиќ се согласил победниците да добијат помала награда од вообичаеното, со цел тие пари да ги пренасочат на играчите кои се елиминирани во претходните фази на турнирот.

Целта беше да им се олесни ситуацијата за време на пандемијата на коронарниот вирус. Тенисери од понизок ранг добија значителна помош полесно да ги покријат огромните трошоци за патување, карантин и многу други работи.

Така, Новак доби 2,13 милиони долари за освојување на Австралија опен, што е за еден милион долари помалку од минатата година, кога доби 3,12 милиони.

Интересно, во меѓувреме, наградниот фонд е зголемен на Австралија опен за седум милиони долари.

Новак веќе подолго време се обидува да им помогне на своите пониско рангирани колеги на сите можни начини и затоа често е критикуван.

Пред почетокот на Австралија опен, тој му напиша на премиерот на Викторија, со цел да ги подобри нивните услови во Мелбурн, сепак, многумина погрешно го протолкуваа неговиот потег.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.02.2021 - 11:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега