Не си играјте: Мобилниот не се носи во џеб- причината за тоа е застрашувачка

 

Многумина имаат обичај да ги носат мобилните во џеб или да спијат со нив. Немојте да се играте со тоа! Овие уреди зрачат.

Зрачењето од мобилните е штетно а камо ли окога се наоѓа во близина на вашето тело. Поради причината дека џебовите се наоѓаат во близина на надворешните органи, зрачењето често може да предизвика неплодност.

Она што експретите го прерорачуваат е да го држите по далеку од себе и од креетот каде што спиете, зошто неговото зрачење може да предизвикува тумур.

Трудете се и лапотопите да не ги држите во скут, туку ставете нешто под него. 

Најдобро од се е да ги изгасие малку тие уреди и да се одморите малку од нив.

 

 

 

 

14.11.2017 - 10:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа