Не им давајте на децата да ја играат: Поради оваа игра 12- годишното момче се фрли од зграда

Најпопуларната игра меѓу децата во светот „Фортнајт бетл ројал“, предизвикува најтежок облик на зависност, како хероин, а одвикнувањето е долготрајно, болно и мачно, предупредуваат психолозите од цел свет.

Поради оваа игра, најверојатно, се уби и 12- годишниот Василиј Р. од Нов Белград, кој во прошталното писмо навел дека е лут бидејќи мајка му му забранила да игра Фортнајт, па скокнал во прегратка на смртта од седмиот спарт на зградата во која живеел.

Ова се знаци на предупредување на зависноста:

-Губење на сонот и апетитот

-Зголемен стрес

-Осамување и прекинување контакт со семејството и пријателите

-Агресија ако им забраните играње на игри, што потсетува на апситинецијална криза.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.04.2019 - 16:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега