Не фрлајте многу пари во маркет: Направете Велигденска пченица дома

Велигденскиот пост веќе започна, а нареден месец е Велигден. 

На секоја велигденска трпеза има велигденска трева, која е најпознатата декорација за празникот. Овен што ја има по маркетите, може да се направи и дома, за д ане давате многу пари.

Ви требаат памук, неколку зрна пченица и модли по избор.

Се зема модла како капаче од шише, или некое канче или чинивче, па се зема памук со иста големина и се обложува, а потоа убаво се тапка.

Се додава вода само колку да се намокри памукот. 

Се ставаат зрната, колку повеќе, толку погуста трева.

Се чува во просторија со собна температура.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.03.2019 - 14:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега